خرما بم

بَم یکی از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.ارگ تاریخی و شهر بم در صدر مراکز گردشگری استان کرمان و منطقه جنوب شرق کشور قرار گرفته و به قلب تپنده جذب مسافر و پایتخت گردشگری جنوب شرق تبدیل شده‌است.

بم در بخش مرکزی شهرستان بم قرار دارد. شهر بم در ۱۹۵کیلومتری جنوب شرقی کرمان مرکز استان واقع شده‌است. جمعیت شهر بم بر اساس سرشماری سال ۹۷ مرکز آمار ایران ۱۵۷٬۳۹۶ نفر بوده‌است. محصولاتی همچون خرما ، مرکبات، حنا، کماچ سهن، کلمپه و قاووت، صنایع دستی تولیدی از درخت خرما از جمله سوغات معروف و مهم بم به حساب می‌آیند. و از همه مهم تر خرما بم بوده که بهترین نوع خرما در دنیا شناخته شده و به «مضافتی» مشهور است.

خرمای مضافتی بم که از نوع خرماهای نرم بوده و چه در داخل کشور و چه در عرصه های بین الملل، دارای تقاضای زیادی می باشد. رنگ این خرما عموما به بنفش تیره و سیاه گرایش دارد و دارای گوشت، شهد و طعم فوق العاده مناسبی می باشد. میزان رطوبتی که در محصول وجود دارد، بسته به محل مزرعه و کشت و برداشت محصول تفاوت دارد. اندازه نوع مرغوب این نوع خرما، بین 2.5 الی 4.5 سانتی متر می باشد.

خرمای مضافتی معروفترین نوع خرما می باشد که گاهی به اشتباه لفظ رطب برایش بکار می رود. در واقع رطب، میوه تازه رسیده ی درخت نخل می باشد. رطب خشک شده، خرما می باشد. بعنوان تمثیل می توان محصولات غوره و انگور و کشمشی که از درخت مو بدست می آید را نوعا مانند خارک و رطب و خرما برای درخت نخل دانست. این نوع خرما می بایست حتما و حتما در یخچال نگهداری شود.
با اینکه این محصول در جهان با نام خرمای بم شناخته می شود اما در بسیاری از مناطق دیگر ایران از جمله سیستان و بلوچستان نیز تولید می گردد .
در سالهای اخیر با شناخته شدن این محصول در جهان ، فروش خرمای بم و خرید خرمای بم از سوی کشور های خارجی رشد چشمگیری داشته است

برداشت رطب بم

برداشت محصول از سوی کارگران مرد و در سبدهایی که با برگ درخت خرما بافته شده است، به صورت سنتی انجام میگیرد. محصول نیز در زیر درخت به وسیله کارگران زن یا مرد جمع آوری می شود. در هنگام جمع آوری، محصول خرما را در صندوقچه هایی از جنس پلاستیک و دارای منافذ تهویه به سردخانه ها حمل می کنند.
بسته بندی خرما یکی از خدمات مهم بازاریابی خرما به شمار می آید. این مرحله به طور معمول در سردخانه ها و به وسیله نیروی کار زن انجام می گیرد. اندازه بسته ها از 250 گرم تا یک کیلوگرم متغییر است. بسته بندیها از گوناگونی شکل و رنگ نیز برخوردارند. بسته به اینکه خرما صادر شود یا به مصرف داخلی برسد. اندازه، شکل، جنس بسته بندیها با یکدیگر تفاوت دارد. که انواع خرمای صادراتی به طور معمول مرغوبتر است.

شما میتوانید برای اطلاع از قیمت خرمای مضافتی بم و یا خرمای مد نظرتون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید